kolahbardari-interneti

کلاهبرداری اینترنتی چیست؟ (همه چیز درباره کلاهبرداری اینترنتی)

تعریف کلاهبرداری اینترنتی

توسعه استفاده مردم از اینترنت علاوه بر بهترکردن کیفیت زندگی و اظاقه سرعت انجام کارها مشکلات و روش های جدیدی برای کلاهبرداری اینترنتی را همچنین به وجود آورده است.

با افزایش نفوذ گسترده اینترنت در جامعه و افزایش تعداد کاربران فضای مجازی کلاهبرداران و هکرها نیز با استفاده از روش های خلاقانه و ناآشنا برای مردم عادی بسیاری از افراد را به دام انداخته و به راحتی از آنها دزدی کرده‌اند.

عدم آموزش درست و شناخت دقیق ابزارهای پرداختی آنلاین سبب افزایش تعداد کلاهبرداری اینترنی شده است؛ به همین خاطر در این مطلب قصد داریم تعریف کلاهبرداری اینترنتی و انواع روش‌های کلاهبرداری اینترنتی را بیان کنیم.

به دلیل پیشرفت فضای سایبری و تفاوت دیدگاه دانشمندان این حوزه، امکان بیان یک تعریف دقیق و جامع برای کلاهبرداری اینترنتی وجود ندارد. اما به صورت کلی می‌توان یک جرم در فضای آنلاین را به صورت زیر تعریف کرد:

هر عمل خلاف قانونی که توسط کامپیوتر یا سایر ابزارهایی که به اینترنت متصل می‌شوند انجام شود به نحوی که به صورت مادی یا معنوی ضرر را به مردم برساند، مصداق بارز جرم در فضای آنلاین است.

جرایم آنلاین به صورت کلی در دو دسته زیر قرار می‌گیرند:جرایمی که به صورت مستقیم وابسته به کامپیوتر و تلفن هستند و معمولا در شبکه‌های رایانه‌ای و اینترنت رخ می‌دهند مانند: دسترسی غیر مجاز به اطلاعات و فیشینگ(وبسایت پرداخت اینترنتی جعلی).

جرایمی که در فضای آنلاین اتفاق می‌افتند اما اثرات آن در دنیای واقعی نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال آزار جنسی، انتشار ويروس و استفاده غیر مجاز از اطلاعات دزدی شده و به طور کلی جرایمی است که روی زندگی روزمره مردم تاثیر منفی دارد

چرا مقابله با کلاهبرداری اینترنتی مهم است؟

طبق آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۸، کلاهبرداران اینترنتی مبلغی بیش از ۱.۵ تریلیون دالر از طریق کلاهبرداری در فضای اینترنت به دست آورده‌اند! این مبلغ حتی از بودجه برخی از کشورها نیز بیشتر است و با افزایش روزافزون تعداد کاربران فضای مجازی این عدد به راحتی افزایش می‌یابد و تعداد افراد بیشتری سرمایه و اطلاعات خود را از دست می‌دهند.

علاوه بر مسائل مالی، امنیت و آبروی بسیاری از مردم تحت خطر کلاهبرداری اینترنتی است. یکی از مثال‌های مشهور، سو استفاده هکرها از حساب بانکی و حساب‌‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی مختلف و انتشار عکس‌ها یا اطلاعات شخصی افراد است.

از آنجایی که امنیت فضای مجازی همیشه مورد انتقاد متخصصان این حوزه قرار می‌گیرد، مبارزه با مصادیق مختلف کلاهبرداری اینترنتی باید در دستور کار نهاد های مسئول قرار بگیرید اما با آموزش درست و آشنایی کاربران فضای مجازی با انواع کلاهبرداری اینترنتی به راحتی می‌توان بخش قابل توجهی از این کلاهبرداری ها را کاهش داد.

روش های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی

انواع کلاهبرداری اینترنتی

همانطور که در بالا ذکر کردیم کلاهبرداری اینترنتی انواع مختلفی دارد که در ادامه به برخی از معروف‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

  1. فیشینگ (وبسایت پرداخت اینترنتی جعلی)
  2. فروشگاه اینترنتی تقلبی
  3. اسکیمر
  4. دزدی اطلاعات با ویروس‌ها و تبلیغات
  5. سرقت اطلاعات هویتی (ایمیل یا SMS جعلی)
  6. کلاهبرداری نیجریه‌ای
  7. برداشت غیرمجاز از حساب با رسید جعلی
  8. خالی کردن حساب به بهانه قرعه‌کشی
  9. سایت‌های شرط بندی مسابقات
  10. جعل اسناد

با دیگران به اشتراگ بگزارید...

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
مقالات مرتبط
پل | خرید آنلاین افغانستان از جدیدترین اخبار و تخفیف‌های پل آگاه شوید!
Dismiss
Allow Notifications